Udało się! I Festiwal Filmu i Fotografii Przyrodniczej Ursa Maior “Dzikie jest piękne” już za nami. Dopisała frekwencja, pogoda i wspaniała atmosfera. To był pierwszy taki festiwal w polskich Karpatach.

 

Fotografowie przyrody z całej Polski mieli okazję zaprezentować urok karpackiej przyrody. Wszystkie pokazy dotyczyły Karpat, najdzikszego zakątka Polski, który przyciąga miłośników przyrody i pięknych krajobrazów z całego kraju. Nie zabrakło też filmowej premiery. Była nią pierwszy polski pokaz najnowszego filmu słowackich filmowców, Erika Balaza i Karola Kalisky’ego z Arolla Film, poświęcony niezwykłemu lasowi. “Nieśmiertelny las” dowodzi, że przyroda doskonale radzi sobie bez człowieka.

Naturalny cykl życia lasu, w trudno dostępnej części Tatr, był tematem przewodnim słowackiego filmu. Szczególnie dziś, ten apel jest niezwykle aktualny, kiedy w Polsce zagrożone są ostatnie fragmenty lasów naturalnych, nie tylko w Puszczy Białowieskiej, ale i w Puszczy Karpackiej.

 

Festiwal był w szczególny sposób dedykowany Turnickiemu Parkowi Narodowemu, który wciąż nie powstaje, pomimo wieloletnich starań przyrodników. Dlatego w czasie festiwalowych pokazów nie mogło zabraknąć opowieści o tym unikalnym obszarze, położonym na Pogórzu Przemyskim i w Górach Sanocko-Turczańskich. Z kolei na przyrodniczy spacer po projektowanym parku zaprosiła uczestników festiwalu, Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze. Oprócz spaceru, pod okiem profesjonalnych fotografów odbyły się warsztaty fotograficzne. Nie obyło się bez dobrej muzyki, którą zagrali Orkiestra Świętego Mikołaja i Antoni Pilch.

 

Festiwal nie odbyłby się bez osób zafascynowanych przyrodą Karpat – Pawła Średzińskiego, Adama Ławnika i Katarzyny Gubrynowicz. Nie byłoby tego wydarzenia bez inicjatora, głównego sponsora i gospodarza – Centrum Ursa Maior w Uhercach Mineralnych. W przerwach serwowane były doskonałe piwa warzone za szybą. Dziękujemy również gminie Olszanica oraz firmom Fotoforma, Canon Polska, i Lexar za wsparcie festiwalu.

 

Za rok znów widzimy się w Mateczniku Wielkiej Niedźwiedzicy. Na jeszcze większym festiwalu! Do widzenia!