“Dziki Kot z Berehów” to najnowsze piwo z Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa Ursa Maior. Etykietę zdobi grafika oparta na pracy niezwykle uzdolnionej, kilkunastoletniej Karoliny Oczkowskiej, podopiecznej Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci z Chorobą Nowotworową “Koliber”. Dzieła Karoliny są rozchwytywane na aukcjach i zdobią piwa Ursa Maior w celu czynienia dobra.

Z każdej sprzedanej butelki Dzikiego Kota przekazujemy 50 groszy na pomaganie dzieciom i ich rodzicom. Oprócz piwa przygotowaliśmy specjalny plakat, sprzedaż każdego to kolejne 10 zł dla chorych dzieci. Można go już nabyć w sklepie internetowym.

 

Parę słów o samym piwie: Ursa Dziki Kot z Berehów dzięki uważnie dobranym odmianom chmielu charakteryzuje się niezwykle świeżym aromatem i smakiem, w których wyczuwalne są nuty złotego melona, cytryny i kandyzowanego ananasa. Specjalna kompozycja słodów tworzy wyjątkowy smak ciasteczkowo-miodowy. Wytrawny finisz podkreśla krótka, ziołowa goryczka.

Skąd Dziki Kot i czemu z Berehów? Bo to krewniak rysia i żbika – autentycznych dzikich bieszczadzkich kotów. Pięknych, tajemniczych i niepokornych. A Berehy to jedna z legendarnych miejscowości, położona w ścisłym centrum Bieszczad. Była świadkiem wysiedleń rdzennych mieszkańców, a dziś to idealny punkt wypadowy na połoniny.

Kot świetnie pasuje do dań średnio pełnych, np. makaronów, zapiekanek i pizzy. Warto Kota spróbować z dojrzałymi serami typu cheddar, parmezan, a także wszelakiego rodzaju serami owczymi i kozimi.
Na słodko Dziki Kot świetnie komponuje się z sernikiem, szarlotką, ciastem drożdżowym lub naleśnikami z serem.

Rekomendowana temperatura serwowania: 10-12°C.

Składniki: woda, słód jęczmienny, słód pszeniczny, chmiel, drożdże.

URSA DZIKI KOT Z BEREHÓW
Piwo w stylu New Belgian India Pale Ale.
Ekstrakt 15,5% wag., alkohol 6% obj.