Jeszcze nie wiesz dlaczego piwo jest ciekawszą propozycją do potraw niż wino? Zachęcam zatem do spędzenia Świąt w towarzystwie 9 gwiazd z wozu Wielkiej Niedźwiedzicy. Dziewięć różnych piw, które można dopasować do każdej świątecznej potrawy. Ładna butelka, ozdobiona śliczną etykietą, do tego elegancki pokal i świąteczny stół nabierze wyjątkowego charakteru.

Wino z kapustą kiszoną? Łeee. A piwo jak najbardziej. Zapraszam do lektury.

Wigilia to najważniejszy, świąteczny posiłek. Składa się z potraw, które z grubsza można podzielić na 3 grupy: ryby, kapusta z grzybami na różne sposoby oraz słodki makowo-bakaliowo-miodowy-sernikowy deser.

Zdecydowanie, na tradycyjnym polskim, wigilijnym stole królują wszelakiego rodzaju ryby. Delikatna struktura i smak rybiego mięsa wymagają piwa, które ich nie zdominuje. Do ryb w galarecie, śledzi w oleju lub śmietanie idealnym wyborem będzie Rejwach lub Drapieżnik. Do ryb smażonych warto podać Dzikiego Kota z Berehówlub Noc nad Otrytem.

Oprócz ryb, tradycyjnie na stole gości kapusta z grzybami w różnorakich odsłonach – groch z kapustą, pierogi z kapustą i grzybami, łazanki, paszteciki czy krokiety z kapustą i grzybami. Do tych zdecydowanie proponujemy coś słodowego – może to być Purpurat z Bieszczad albo Dwa Misie. Przyjemna słodowość piwa zbalansuje kwaskowatość kiszonej kapusty, korzenność i smak suszonych owoców podkreśli aromaty przypraw i suszonych grzybów, natomiast krótka goryczka przełamie gęstość ciasta czy grochu.

Teraz czas a wigilijne słodkości. Mak, miód, orzechy, migdały, rodzynki, skórka pomarańczy. Słodko, aromatycznie, różnorodnie i gęsto. Do makowca, klusek lub pierogów z makiem bądź kutii idealną parą będą Dziki Kot z BerehówDwa Misie lub Wataha. Piwa te charakteryzują się bogatym smakiem i aromatem dojrzałych gruszek, rodzynek i słodkich pomarańczy, które będą współgrać z bakaliową-miodową różnorodnością. Wyższa zawartość alkoholu i zaznaczona goryczka, skontrastuje słodkość i lepkość wigilijnego deseru.

Do serniczka, pierniczków, szarlotki lub strudla warto podać Purpurata z BieszczadDwa Misie lub Watahę, ewentualnie kawę w piwie czyli Noc nad Otrytem.

Do obfitych dań serwowanych podczas Świątecznego obiadu, polecam Ursowe chmielowe bomby – DrapieżnikaŚnieg na BeniowejMegalomana i Dzikiego Kota z Berehów. Świetnie sprawdzą się do wszelkich potraw smażonych, pieczonych i nadziewanych, gęstych sosów, wędlin czy dojrzałych serów.

Życzę Wam spokojnych i radosnych Świąt, odpoczynku i nowych, smakowych doświadczeń z udziałem piwa.

Piwowarka Aga z Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa Ursa Maior.