Ursa Minimalista - dobre piwo z Bieszczad

W bieszczadzkim browarze Ursa Maior w Uhercach jest już dostępne najnowsze piwo – Minimalista. Nazwa nawiązuje do niskiej zawartości alkoholu (3,4%), ale również trendu zmniejszania stanu posiadania i cieszenia się tym co mamy.

„Do stworzenia etykiety najnowszego bieszczadzkiego piwa wykorzystaliśmy niezwykły obraz znanego białoruskiego artysty Alexandra Zabavchika, który kupiliśmy na aukcji na rzecz Psiej Wioski powstającej pod Przemyślem. Dodatkowo część dochodu ze sprzedaży MINIMALISTY przekazujemy na rzecz chorych i bezdomnych zwierząt” – mówi dr Andrzej Czech, sklepowy i wiceprezes Ursa Maior.

Ten obraz wykorzystano na etykiecie bieszczadzkiego piwa Ursa Minimalista
Oryginalny obraz Alexandra Zabavchika, w zbiorach Galerii Ursa Maior, Uherce Mineralne 122A

URSA MINIMALISTA z Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa Ursa Maior dzięki unikalnej kompozycji nowozelandzkich i amerykańskich odmian chmielu uwodzi oszałamiająco świeżym, owocowym aromatem i smakiem. Dr inż. Agnieszka Łopata – piwowarka a jednocześnie właścicielka browaru Ursa Maior radzi: „Weź wolny i głęboki wdech nosem i odnajdź nuty pomarańczy, mandarynki, czerwonego grejpfruta i brzoskwini”. Goryczka bieszczadzkiego Minimalisty jest zdecydowana ale krótka i przyjemnie chłodząca, o posmaku kiwi, agrestu i białych winogron. I to wszystko dzięki troskliwie dobranym rodzajom słodu i chmielu! Piwo jest ekstremalnie pijalne i orzeźwiające, świetnie gasi pragnienie i jest pełne smaku mimo niskiej zawartości alkoholu.

MINIMALISTA idealnie pasuje do lekkich sałatek i surówek, kanapek i tostów. Świetny do potraw z soczewicy, ryżu i makaronu. Sprawdzi się do lekkich dań kuchni włoskiej, serów typu brie lub camembert. Na deser warto podać go z goframi z bitą śmietaną, sernikiem na zimno lub naleśnikami z owocami.

Piwo uwarzone w stylu Light Pale Ale, ekstrakt 9,8% wag., alkohol 3,4% obj.
MINIMALISTĄ z Bieszczad najlepiej raczyć się w temperaturze 8-10°C.
Piwo jest niefiltrowane, niepasteryzowane, naturalnie nasycone CO2.
Osad na dnie jest cechą naturalną.
Składniki: woda, słód jęczmienny, słód pszeniczny, chmiel, drożdże.
Woda z odwiertu “Ursa 1” w Uhercach Mineralnych, z naturalnie występującymi substancjami mineralnymi.
Piwo uwarzone dzięki energii słońca wykorzystywanej w Ursa Maior.

Energia ze słońca w browarze Ursa Maior w Bieszczadach