Co mają wspólnego batony miodowe z niedźwiedziami z Bieszczad i z lokalnym bieszczadzkim browarem? Czyli krótka historia o tym jak pszczelarze w Bieszczadach żyją w zgodzie z niedźwiedziami, a ludzie mają zdrową przekąskę.

Bieszczady kojarzą się z dzikością, przestrzenią, wilkami i niedźwiedziami. Czyli ogólnie sielanką, pięknymi widokami i zapachem lasu. Ale od czasu do czasu zdarzają się wizyty wilków na pastwiskach, a niedźwiedzie rozwalają ule. I wtedy gospodarze są źli, a niektórzy bardziej krewcy domagają się… krwi. Obwiniają wilki, niedźwiedzie, rząd albo… ekologów.

Dlatego, gdy przeczytałem o inicjatywie Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze polegającej na instalacji u chętnych pszczelarzy pastuchów elektrycznych, rozgraniczających interesy ludzi i niedźwiedzi, bez szkody dla nikogo (no może poza zmartwionymi buziami misiów) to zastrzygły mi uszy.

A gdyby tak kupować miód z takich pasiek po wyższej cenie i robić unikalny produkt, który po pierwsze będzie zdrowy, a po drugie pokaże, że można pokojowo współistnieć? Po serii testów narodził się Baton Dwa Słodowe Misie, złożony z miodu z pasiek chronionych przed niedźwiedziami, owoców lubianych przez niedźwiedzie, orzechów i ziaren oraz słodu używanego w browarze Ursa Maior. Bez rafinowanych cukrów i innych modyfikowanych składników.

Dostawcą pierwszej partii miodu jest Pan Władysław Wronowski z Berezki, właściciel jednej z pierwszych pasiek zabezpieczonych przed niedźwiedziami dzięki wsparciu Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. A batony wykonuje na podstawie naszej receptury specjalizujące się w przetworach z miodu Gospodarstwo Pasieczne „Łysoń”, do którego wysyłamy bieszczadzki miód i słód z browaru Ursa Maior. Batony cieszą się już dużą popularnością jako zdrowa przekąska, a nawet posiłek podczas wycieczek w góry oraz biegaczy. Po sukcesie pilotażowego produktu: słodowego batonu „Dwa Słodowe Misie” zrobiliśmy wersję pikantną – z pieprzem i miodem oraz warzywami o nietypowej nazwie: „Dwa Popieprzone Misie”.

W ten sposób coś co jest problemem przy odrobinie dobrej woli i kreatywności staje się rozwiązaniem. A bieszczadzki miód staje się komponentem nowoczesnego i praktycznego produktu związanego z bieszczadzkim browarem Ursa Maior.