W jedynym bieszczadzkim browarze rzemieślniczym i w najciekawszych miejscach w Bieszczadach oraz w sklepie internetowym z piwem Ursa zawitała Dzika Łąka. To celowo kwaśne, niskoalkoholowe, pszeniczne piwo nawiązujące do tradycyjnego, niemieckiego stylu Berliner Weisse. Ekstremalnie rześkie, zaskakuje niezwykle świeżym, kwaskowato-owocowo-kwiatowym aromatem i smakiem przypominającym wakacje w Bieszczadach. Finisz jest mocno kwaskowaty i wytrawny, co sprawia, że piwo jest ekstremalnie pijalne, orzeźwiające i świetnie gasi pragnienie.

Etykietę Dzikiej Łąki zdobi reprodukcja obrazu stworzonego wspólnie przez dzieci, którymi opiekuje się Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Chorobą Nowotworową Koliber oraz uczestników warsztatów plastycznych w bieszczadzkiej Galerii Ursa Maior. Dochód ze sprzedaży piwa wspiera potrzebujące dzieci i ich rodziny.

Piwem najlepiej raczyć się na bosaka, na pięknej, dzikiej i niekoszonej łące, która zapewnia bogactwo życia. Tak jak tradycyjne Berliner Weisse, Dziką Łąkę można podawać z ulubionym sokiem lub musem owocowym.

Pasuje do dobrze posolonych, grubych frytek, potraw z soczewicy, ryżu i makaronu. Sprawdzi się do lekkich dań kuchni włoskiej, serów kozich, brie lub camembert. Na deser warto podać je do tarty ze słodkimi owocami.

URSA DZIKA ŁĄKA to piwo w stylu Wheat Sour Ale, ekstrakt 11,3% wag., alkohol 3,3% obj.
Dziką Łąką delektuj się w temperaturze 8-10°C.
Piwo niefiltrowane, niepasteryzowane, naturalnie nasycone CO2.
Składniki: woda, słód jęczmienny, słód pszeniczny, chmiel, drożdże, bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus brevis.
Woda z odwiertu “Ursa 1” w Uhercach Mineralnych, z naturalnie występującymi substancjami mineralnymi.
Piwo uwarzone dzięki energii słońca wykorzystywanej w Ursa Maior.

Energia ze słońca w browarze Ursa Maior w Bieszczadach