Właśnie ruszyła długo wyczekiwana licytacja ikon z wystawy “Poszerzony krąg współczucia albo Ikony Wyklęte” w Centrum Ursa Maior w Bieszczadach.

Wyjątkowe dzieła sztuki intrygującej, niepokornej i skłaniającej do refleksji można nabyć tu: KLIKNIJ. Możesz też przewinąć niżej, by od razu przejść do licytacji wybranej ikony.

Zachęcamy do udziału w imię zwierząt i całej przyrody 🙂

Składające się na wystawę “Poszerzony krąg współczucia albo Ikony Wyklęte” obrazy zostały namalowane w stylu klasycznych ikon. Wykorzystują one metafory i tradycyjną symbolikę w celu wzbudzenia wrażliwości na piękno dzikiej przyrody i potrzebę opieki nad dzikimi zwierzętami. Zamierzeniem artystycznym kolekcji jest poszerzanie ludzkiego kręgu współczucia.

Autorką obrazów jest Marta Jamróg z Jasielskiej Pracowni Ikon – absolwentka Małopolskiego Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie. Pisaniem ikon zajmuje się od kilkunastu lat. Jej dzieła znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą. Na zamówienie Ursa Maior powstała kolekcja unikalnych modernistycznych ikon obrazujących bieszczadzkie zwierzęta. Każda z ikon przedstawia inną uniwersalną opowieść, a wszystkie nauczają o potrzebie dobrego traktowania zwierząt i ochronie dzikiego świata.

Wstępna prezentacja ikon w internecie wzbudziła zachwyt i refleksję, ale również oburzenie religijne niektórych osób.

Potrzebne jest nam inne, mądrzejsze i może bardziej mistyczne pojmowanie zwierząt. Dobrotliwie spoglądamy na nie z góry, użalamy się nad ich tragicznym losem, który przeznaczył im postać dalece niższą od naszej. I tu się mylimy. Albowiem człowiek nie powinien oceniać zwierząt swoją miarą. Skończone i całkowite poruszają się w świecie starszym od naszego; obdarzone przedłużeniami zmysłów, które my dawno już utraciliśmy albo jakich nigdy nie osiągnęliśmy: żyją podług głosów, których nigdy nie usłyszymy. Nie są one ani naszymi braćmi, ani poddanymi, to inne społeczności wraz z nami schwytane w sieć życia i czasu, współwięźniowie wspaniałości i mozołu ziemi“. /Henry Beston, “Dom na krawędzi”/

Całkowity dochód ze sprzedaży ikon zostanie przeznaczony na cele dobroczynne.

Ikona “Ursa Stróżka” by Marta Jamróg (kliknij, aby licytować)

 

Ikona “Jeleń na Rykowisku” by Marta Jamróg (kliknij, aby licytować)

 

Ikona “Lisica Czarodziejka” by Marta Jamróg (kliknij, aby licytować)

 

Ikona “Ursa Maior Pantokrator” by Marta Jamróg (kliknij, aby licytować)

 

Ikona “Dzik Zmartwychwstały” by Marta Jamróg (kliknij, aby licytować)

 

Ikona “Matka Boża i Wyklęty Dzik” by Marta Jamróg (kliknij, aby licytować)

 

Ikona “Matka Boża Karpacka” by Marta Jamróg (kliknij, aby licytować)

 

Ikona “Bóbr Budowniczy” by Marta Jamróg (kliknij, aby licytować)

 

Ikona “Niedźwiedź Mag” by Marta Jamróg (kliknij, aby licytować)

 

Ikona “Matka Boża Puszczy Karpackiej” by Marta Jamróg (kliknij, aby licytować)