Rozpoczynamy rekrutację do letniej ekipy Ursa Maior na 2021

Jak sytuacja pandemiczna pozwoli to, jak co roku, mamy miejsce dla 4-5 śmiałków gotowych do dołączenia do zespołu Ursa Maior w Bieszczadach w kampanii 2021. Zapewniamy niezwykłą różnorodność, bardzo intensywny kontakt z ludźmi oraz wymagającą pracę fizyczną i psychiczną.

Potrzebni są ludzie, którzy potrafią szybko się uczyć, skupić się na pracy, sprawnie się komunikować, przyjaźnie traktować siebie i innych oraz pracować samodzielnie. Gwarantujemy długie godziny pracy przez okrągły tydzień i świeże powietrze. Będziecie między innymi pomagać przy produkcji np. dźwigając skrzynki z piwem, szlifować deski, sprzątać łazienki, pomagać gościom w barze w podjęciu słusznych decyzji, uśmiechać się i sprzedawać w sklepie Ursa Maior, transportować piwo, opowiadać ciekawe historie zwiedzającym i wszystkie inne w zależności od chwilowych potrzeb.

W szczególności potrzeba osób do:

– obsługi gości w wielofunkcyjnym sklepie Ursa Maior (identyfikacja potrzeb klienta, doradztwo w wyborze produktów, sprzedaż przez kasę fiskalną, sprawne pakowanie, utrzymywanie czystości, etc.)

– obsługi gości w barze Ursa Maior (identyfikacja potrzeb klienta, podawanie piwa i potraw, sprzedaż przez kasę fiskalną, przygotowywanie prostych potraw i napojów, utrzymywanie czystości baru, sali degustacyjnej, ogródka, parkingu, łazienek, etc.)

– pomagania na sektorze produkcyjnym browaru (butelkowanie, utrzymywanie czystości)

– prowadzenia wycieczek po części produkcyjnej browaru

W przypadku podjęcia współpracy konieczna będzie ważna książeczka i zaświadczenie Sanepid. Zważcie, że przy dużym natężeniu pracy możecie nie mieć wolnych dni na wędrówki i hasanie po Bieszczadach. Umowa zlecenie, wynagrodzenie miesięczne – zależne od liczby godzin – 4-5 000 PLN na rękę. Zakwaterowanie i wyżywienie we własnym zakresie. Zgłoszenia i wszelkie zapytania na biuro@ursamaior.pl. Z najbardziej obiecującymi kandydatami skonktaktujemy się telefonicznie i zaprosimy ich na rozmowę w browarze w Uhercach.

A co piszą o pracy w Ursa Maior nasi dotychczasowi współpracownicy? 🙂

Jacek: “Cześć, tu Jacek. Tak więc chcesz pracować w Ursie? Ekstra!, ale przygotuj się, bo nie będzie łatwo. Przyjeżdżając do Ursy, poczujesz się trochę jakbyś trafił/-a na bootcamp:

– gdzie drużynowy to fantastyczny gość, wizjoner, ale nie zawsze jest miły, bo nie taka jego rola

– gdzie rzeczy są do zrobienia, tak – dużo rzeczy i wiele prawdopodobnie przez Ciebie

– gdzie się nie nudzisz, ciągle coś się dzieje, pojawia się mnóstwo super ludzi, a załoga jest jak rodzina. Co czasem znaczy, że potrafi się kłócić jak rodzina.

Dzięki temu uwielbiam to miejsce, kocham tych ludzi. Każdy jest inny i każdy jest indywidualnością o wielu talentach, a razem od lat tworzą niesamowite miejsce.

Nie nastawiaj się na wolne, na to jest czas po sezonie. Chcesz wyjść poza “strefę komfortu”? Lepszego miejsca nie znajdziesz.”

Justyna: “Praca w Ursie jest przygodą, która zapada w pamięć na długo i zapisuje karty życia grubą stalówką. Wymaga siły ciała, hartu ducha i otwartości umysłu. W zamian zapewnia lekkostrawny koktajl profesjonalizmu, nonszalancji i otwartości. Daje w kość i daje frajdę. To mekka dla tych, którzy wielbią różnorodność, intensywność i dobry towar.

Cezary: “Najbardziej kreatywne miejsce pracy pod słońcem, nietuzinkowe podejście do zrównoważonego rozwoju firmy połączonego z troską o środowisko naturalne.
Być choć przez chwilę częścią legendarnego projektu gwiezdnego bieszczadzkiego Browaru to wieczna chwała oraz uznanie w oczach innych zazdrosnych pracodawców bezskutecznie próbujących dorównać niedoścignionym liderom rynku…