Elektryfikacja Bieszczad w nowym stylu.
Pierwsza w Bieszczadach stacja ładowania pojazdów elektrycznych (i do tego słoneczna) powstała przy Ursa Maior. I to bez dotacji.

Przy browarze Ursa Maior w Uhercach Mineralnych zainstalowano pierwszą w Bieszczadach profesjonalną stację ładowania samochodów elektrycznych. Prawdopodobnie jako pierwsza w Polsce (!) jest zasilana energią odnawialną z elektrowni fotowoltaicznej na południowej połaci dachu budynku browaru.

Dedykowana stacja powstała dzięki współpracy z Zakładem Pomiarowo-Badawczym Energetyki “ENERGOPOMIAR-ELEKTRYKA” Sp. z o.o. z Gliwic, który dostarczył też oprogramowanie open source pozwalające na maksymalną elastyczność. To w 100 procentach polska firma zatrudniająca niezwykle zaangażowanych ludzi, co było ważne przy wyborze wykonawcy.

Stacja jest wyposażona w dwa stanowiska do ładowania równoległego o mocy 22 kW każde oraz możliwością ładowania rowerów elektrycznych i innych pojazdów. Już wkrótce, po niezbędnych odbiorach UDT (Urzędu Dozoru Technicznego), stacja będzie ogólnie dostępna w godzinach pracy Ursa Maior oraz wpisana do urzędowej Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych i umieszczona na mapach. Przy budowie nie korzystano z żadnych dotacji ani innego wsparcia.

“Budowa stacji wpisuje się w DNA Ursa Maior. Już teraz całość produkowanego prądu wykorzystywanego do produkcji piwa pochodzi ze słońca. W momencie gdy produkcja przewyższa zapotrzebowanie prąd ze słońca jest przekazywany do lokalnej sieci energetycznej. Następny krok to zeroemisyjny pojazd do dostarczania naszych piw w Bieszczadach” – powiedział dr Andrzej Czech, wiceprezes spółki Ursa Maior (łac. Wielka Niedźwiedzica) będącej właścicielem browaru w Uhercach Mineralnych.

“Już od 2019 roku na wszystkich etykietach na piwach Ursa jest umieszczone specjalne logo o energii słonecznej, pozwalające rozpoznać że piwo zostało wyprodukowane dzięki energii słonecznej. Generator fotowoltaiczny o mocy 50 kWp zajmuje 293 m2 dachu zorientowanego idealnie na południe. Składa się z 175 modułów fotowoltaicznych najnowszej generacji. Dodatkowo zamontowaliśmy energooszczędne oświetlenie i inne odbiorniki prądu i wprowadziliśmy specjalne układy sterowania, które zapewnią 20% oszczędności energii elektrycznej” – dodaje Andrzej Czech.

Browar Ursa Maior jest odwiedzany przez kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie. Pod jednym dachem mieści również salę degustacyjną i kinową, galerię sztuki, sklep z własnymi produktami i zaprzyjaźnionych artystów, Wytwórnię Octu Piwnego, nanopiekarnię rzemieślniczą oraz Punkt Informacji Turystycznej działający w lecie. Kolejnym etapem inwestycji będzie budowa własnego magazynu energii. Ursa Maior może być modelowym rozwiązaniem w sprawach ochrony środowiska. Już teraz:

– 20 paneli słonecznych podgrzewa jednorazowo 4000 litrów wody używanej do produkcji i przez gości Ursa Maior. Zapewnia to około 80% całkowitego zapotrzebowania na gorącą wodę w skali roku.

– Rocznie jest gromadzone około 500 000 litrów wody deszczowej. Jest wprowadzana do gruntu wokół Ursa Maior, używana do podlewania roślin i drzew starych odmian oraz uzupełniania wody w oczku wodnym oddanym rzekotkom. Mniej więcej taka sama ilość wody do produkcji piwa i innych celów jest czerpana z własnego odwiertu przy budynku.

– 100% wody z produkcji piwa, kuchni i łazienek poddaje się recyklingowi w dwóch własnych Oczyszczalniach Ogrodowych. Rosnące w nich rośliny w połączeniu z naturalnymi mikroorganizmami sprawiają, że woda może być ponownie wprowadzona do gruntu przy Ursa Maior. To unikalny Roślinny System Recyklingu Wody, naśladujący naturalne procesy.

– Nie kosi się trawy wokół budynku Ursa Maior. Dzięki temu unika się hałasu, oszczędza paliwo, chroni pszczoły, trzmiele i inne zwierzęta, oraz lepiej wykorzystuje czas.

– Wokół Ursa Maior zasadzono drzewa owocowe starych odmian. Powstają z nich fantastycznie smaczne i zdrowe przetwory.

– Wszystkie piwa są w 100% piwa WEGAŃSKIE – do ich produkcji nie używa się składników pochodzenia zwierzęcego, tj. miód, laktoza, karuk, żelatyna, itd.

– Mamy “fioła” na punkcie recyklingu i upcyklingu. Z worków po słodzie używanym do warzenia piwa lokalne dzieci szyją modne torby, dzięki czemu zarabiają na wakacje. Zużytą tekturę przerabiamy na pudełka, ze starych palet robimy stoły i inne meble oraz skrzynki na piwo a zużyte butelki przerabiamy na sztukę użytkową.

– W łazienkach kanalizacja wody szarej jest rozdzielona od wody czarnej. Dzięki temu lepiej wykorzystujemy powierzchnię naszej oczyszczalni. Stosujemy też fajne płócienne ręczniki w rolach, które pierze się nawet 100 razy!  

– Nie stosujemy jednorazowych plastikowych kubków, słomek ani talerzyków.

– Wspieramy lokalne inicjatywy chroniące bieszczadzkie lasy i zwierzęta, między innymi powstawanie mikro-rezerwatów przyrody.

Więcej informacji na filmie.