O festiwalu

Dzikie jest piękne 2017

Polskie Karpaty długo czekały na takie wydarzenie. Czekała na nie cała Polska.

Najdzikszy skrawek naszego kraju ma zaszczyt zaprosić na niezwykły festiwal filmu i fotografii, który odbędzie się w dniach 2-3 maja 2017 roku w Centrum Ursa Maior w Uhercach Mineralnych. Szczególnym patronem tegorocznej edycji będzie karpacka przyroda z projektowanego Turnickiego Parku Narodowego. To właśnie kampania na rzecz utworzenia tego parku stała się inspiracją, która zjednoczyła mieszkańców polskich Karpat i sympatyków karpackiej przyrody wokół idei organizacji festiwalu, jakiego jeszcze nie było.

Turnicki Park Narodowy wciąż nie powstaje. Pomimo niezaprzeczalnych walorów przyrodniczych i wielu apeli, obszar Pogórza Przemyskiego i Gór Sanocko-Turczańskich do dziś nie jest odpowiednio chroniony. Czas działa na niekorzyść ostatnich fragmentów lasów naturalnych, które są wycinane. Wraz z kolejnymi wyciętymi pomnikowymi jodłami, bukami, grabami i jaworami kurczy się obszar Puszczy Karpackiej.

TuPN jest naturalną bramą do Bieszczad. Warto tam spędzić kilka dni unikając coraz bardziej zatłoczonych bieszczadzkich szlaków. Poprzez promocję tego pięknego regionu chcemy nie tylko zachęcić do odwiedzin w projektowanym Turnickim Parku Narodowym, ale również podtrzymać pamięć o pomyśle na utworzenie tego parku oraz wyrazić wsparcie dla tej idei. Z tej okazji planujemy specjalne wydarzenia, wśród nich między innymi wycieczkę do Projektowanego Turnickiego Parku Narodowego, degustację produktów regionalnych z obszaru gmin Bircza, Fredropol i Ustrzyki Dolne oraz wiele innych atrakcji, o których będziemy informować w tygodniach dzielących nas od festiwalu.

Okazją do przypomnienia sobie czym jest las naturalny będzie polska prapremiera nowego filmu słowackich twórców, Erika Balaza i Karola Kalisky’ego, zatytułowanego “Nieśmiertelny las“. Autorzy filmu, zasłynęli już wcześniejszymi realizacjami, takimi jak “Strażnik tatrzańskiej przyrody“, “Wilcze Góry” i “Żywot w obłokach“. Najnowszy film dowodzi, jak ważny jest brak ingerencji ze strony człowieka w przyrodę, szczególnie tam, gdzie zostały ostatnie fragmenty lasów naturalnych. Natura sama znacznie lepiej urządza las i nie wymaga wsparcia leśników. Obumarłe drzewa, dają życie kolejnym pokoleniom drzew. W pokazie wezmą udział twórcy, którzy opowiedzą o kulisach realizacji filmu, a także o samym nieśmiertelnym lesie.

O samym Turnickim Parku i jego unikalnych walorach opowiedzą Paweł Średziński – pasjonat świata przyrody oraz Adam Ławnik – znany fotograf przyrody. Inni goście festiwalu, również zabiorą nas w podróż po najpiękniejszych regionach dzikich Karpat. Będą nimi uznani fotografowie, filmowcy, uwieczniający piękno dzikiej przyrody. Już dziś zapraszamy na spotkanie z Agnieszką i Włodkiem Bilińskimi od lat mieszkającymi w sercu Bieszczadów, Joanną Antosik – uznaną w Polsce i za granicą autorką pięknych diaporam przyrodniczych, Katarzyną Gubrynowicz – fotografem krajobrazu, byłą prezes Związku Polskich Fotografów Przyrody, Zenonem Wojtasem z Magurskiego Parku Narodowego – specjalistą od dużych drapieżników, Damianem Nowakiem – filmowcem, również z Magurskiego PN – specjalistą od ptaków, Włodzimierzem Stachoniem oraz Bartoszem Dubielem.

Na miejscu będzie okazja spotkania i porozmawiania z autorami pokazów. W planach również warsztaty filmowe i fotograficzne prowadzone przez niektórych z prelegentów.

Zapraszamy wszystkich miłośników Bieszczad, fotografii, Karpat i przyrody na wyjątkowe spotkanie z przesłaniem. Rezerwujcie w swoich majówkowych kalendarzach już dziś. 2-3 maja 2017 roku spotykamy się w totalnie unikalnym Centrum Ursa Maior w Uhercach MineralnychWstęp wolny.

 

Sponsorzy Festiwalu:

Sponsorzy Festiwalu ''Dzikie jest Piękne'' 2017

O niezwykłości Ursa Maior świadczą...

Wrażenia naszych gości

Fajnie mieć takie miejsca w Polsce, nie każde piwo smakuje ale to zależy tylko od osobistych preferencji ;) polecam zwiedzanie obiektu.

Ola Kamińska

Pyszne piwo, mały sklepik na miejcu nie tylko z alkoholem. Warto zapisać się na przejście po browarze i poznanie jego historii.

Joanna Głuskowska

Niesamowite miejsce, wyjątkowe na skalę krajową, a może nawet europejską... Wspaniali ludzie i dużo pyszności!

Jakub Grzeszczyk

Korzystaj z przywilejów Ursarian...

Zapisz się do biuletynu Wieści Ursarian >>>