Zobacz, co nam przyświecało, gdy tworzyliśmy...

Znak Ursa Maior

Symbolika znaku Ursa Maior ma wiele znaczeń. Dwa podstawowe skojarzenia to niebo i niedźwiedzica. Ursa Maior znaczy bowiem Wielka Niedźwiedzica.

Wielka Niedźwiedzica na niebie to najbardziej rozpoznawalny gwiazdozbiór północnego nieba. Jego najjaśniejsza część – Wielki Wóz to układ gwiazd, który znalazł się na logu projektu Ursa Maior. Nawiązanie do nieba ma kilka znaczeń. Z jednej strony niebo kojarzy się nam z otwartością, nieograniczonymi możliwościami, wolnością, realizacją marzeń. Nasze motto to: Sięgaj wyżej!

Bardziej “przyziemne” nawiązanie do gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy ma oznaczać nasze przywiązanie do bieszczadzkiego nieba, które jest takie piękne i ciemne jak nigdzie na świecie.

I nie będziemy ukrywać… przyoszczędzimy trochę na reklamie i rachunkach za prąd. Symbol Ursa Maior zawsze będzie się świecić na niebie. Gdy zobaczycie Wielki Wóz od razu skojarzycie go z bieszczadzkim centrum i piwem URSA.

Drugim znaczącym elementem logo Ursa Maior jest niedźwiedzica – zwierzę silne, piękne, szlachetne, rzadkie, niezależne. To symbol nie tylko bieszczadzkiej przyrody, ale całych Karpat. Ursa to ONA, bo pomysłodawczynią i podstawą przedsięwzięcia Ursa Maior jest KOBIETA.

Niedźwiedzica ochrania małego niedźwiadka, który odważnie wychodzi z jej objęć – oznacza to, że przedsięwzięcia Ursa Maior, których symbolem jest niedźwiadek, będą charakteryzować się innowacyjnością. Mały miś idzie do przodu, odważnie, z głową pełną marzeń, pomysłów, jednocześnie czerpiąc wiedzę i doświadczenie z pozytywnych wzorców swojej rodzicielki – z kultury, przyrody i historii.

Można się zapytać dlaczego nie wilk, żubr? A dlatego, że niedźwiedzie to piwowarzy, a jednym z zadań spółki Ursa Maior jest wytwarzanie dobrego piwa rzemieślniczego.

Związek niedźwiedzia z piwowarstwem jest udowodniony! W fińskich legendach i podaniach, piwo warzone na ucztę weselną musiało być fermentowane z udziałem piany z pyska niedźwiedzia. Niedźwiedzie były także odpowiedzialne za rozdrabnianie ziarna. Z kolei w litewskiej pieśni weselnej, niedźwiedź przychodzi na ucztę z beczką piwa. W Bieszczadach niedźwiedzie piwo warzą – zdradza je charakterystyczna mgła, punktowo unosząca się znad lasu1. Aleksander Fredro w swoich pamiętnikach tak opisywał bieszczadzkie tereny: “…Cisna leży w obszernej nieco kotlinie. Folwark, cerkiew, karczma, dalej młynek i tartak ożywiają tę górską wioskę więcej niż wiele innych. Przyjazd nasz wszakże nie w dobrą chwilę miał miejsce. Zanosiło się na słotę. Z gór czarnych kurzyło się wkoło – na co tam zwykli mawiać, że niedźwiedzie piwo warzą…”2.

__________
1. Opracowano na podstawie książki Ryszarda Kiersnowskiego pt.”Niedźwiedzie i ludzie w dawnych i nowszych czasach. Fakty i mity” PIW, Warszawa 1990)
2. Aleksander Fredro “Trzy po trzy” (wspomnienia spisywane w latach 1844-1846)

O niezwykłości Ursa Maior świadczą...

Wrażenia naszych gości

Fajnie mieć takie miejsca w Polsce, nie każde piwo smakuje ale to zależy tylko od osobistych preferencji ;) polecam zwiedzanie obiektu.

Ola Kamińska

Pyszne piwo, mały sklepik na miejcu nie tylko z alkoholem. Warto zapisać się na przejście po browarze i poznanie jego historii.

Joanna Głuskowska

Niesamowite miejsce, wyjątkowe na skalę krajową, a może nawet europejską... Wspaniali ludzie i dużo pyszności!

Jakub Grzeszczyk

Korzystaj z przywilejów Ursarian...

Zapisz się do biuletynu Wieści Ursarian >>>